growkit sklep polska

Growkity. Koszt, legalność, rodzaje, sklep + kod rabatowy [2023]

Zastrzeżenie! Psychodeliki są w dużej mierze nielegalnymi substancjami i nie zachęcamy ani nie tolerujemy ich używania tam, gdzie jest to niezgodne z prawem. Akceptujemy jednak przypadki nielegalnego używania narkotyków i uważamy, że oferowanie odpowiedzialnych informacji na temat redukcji szkód jest niezbędne do zapewnienia ludziom bezpieczeństwa. Z tego powodu niniejszy dokument ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób decydujących się na stosowanie tych substancji.

“Żebym dobrze zrozumiał. W Polsce można legalnie kupić magiczne grzyby? To musi być jakaś ściema!”

Mimo wszystko wpisujesz “growkit” w wyszukiwarkę i nie możesz uwierzyć własnym oczom

Widzisz sklepy gdzie rzekomo możesz dokonać zakupu growkita.

“Wysyłka z Polski”, “W pełni legalne”

Cały czas nie możesz tego zrozumieć. Gdzie jest haczyk? 

W kraju gdzie osoby leczące się marihuaną są mają rozprawy w sądzie, można kupić legalne grzyby halucynogenne?

growkit w google
Zbyt piękne żeby było prawdziwe?

Otóż nie do końca

W poniższym artykule postaram się wyjaśnić, czym są growkity, czym się od siebie różnią, gdzie je można kupić, czy to bezpieczne oraz jaki jest najpopularniejszy rodzaj grzyba.

Wskażę również najlepszy według mnie sklep oraz udostępnie Ci kod rabatowy.

Co to jest growkit?

Mówiąc po ludzku, growkit to plastikowy pojemnik wielkości lunchboxa, który TEORETYCZNIE niemal od razu może być wykorzystany do uprawy “grzybów halucynogennych”.

growkity
Zarodniki grzybów, które możesz kupić w sklepie pochodzą z naprawdę ciekawych miejsc

Pojemnik ten wypełniony jest substratem (jak mocno zmrużysz oczy to wygląda to jak ziemia), który jest zaszczepiony zarodnikami grzybów.

Grzyby te “same z siebie” jednak nie wyrosną. Należy zapewnić im do tego odpowiednie warunki. 

I tutaj dochodzimy do kwestii legalności

Czy growkity są legalne?

Tak, sprzedaż, kupno jak i posiadanie growkita jest w Polsce w pełni legalne. Sam growkit nie zawiera substancji zakazanej, jaką w tym przypadku jest psylocybina. Tak samo jak można legalnie sprzedawać i posiadać nasiona marihuany. 

Czy to znaczy, że skoro growkit jest legalny to wykorzystanie go do uprawy grzybów również?

Absolutnie nie! A przynajmniej w Polsce.

Gdzie można legalnie uprawiać grzyby?

Czy są kraje gdzie możesz zamówić growikta i po prostu wyhodować z niego grzyby psylocybinowe nie martwiąc się o problemy prawne?

Sytuacja w ostatnich latach zaczyna się dynamicznie zmieniać, a to dopiero początek więc zostawię tutaj link do tabeli Wikipedii, która z biegiem czasu będzie na bieżąco aktualizowana

psilocibe

A jak wygląda sytuacja w  Europie w lipcu 2022 roku?

O dziwo, całkiem niedaleko nas sytuacja wygląda zaskakująco dobrze. W Austrii możesz legalnie posiadać growkit oraz hodować za jego pomocą grzyby dopóki nie masz zamiaru ich sprzedawać ani spożywać.

I to by było na tyle.

Co ciekawe, w Holandii z której pochodzi zdecydowana większość growkitów uprawa grzybów jest nielegalna. Jednocześnie są tam legalne trufle zawierające… psylocybine. 

Jak widać, prawo regulujące dostęp do min. psychodelików jest jasne, przemyślane i klarowne. Jest to solidny fundament do tego aby decydować o tym kto i za pomoca jakiej susbtancji może sie leczyć 🙂

Na świecie sytuacja bywa jeszcze bardziej pokręcona ale to najlepiej zobaczysz klikając powyższy link.

Co znajduje się w paczce z growkitem?

growkit
W takie formie growkit trafi do Twojego paczkomatu.
źródło goldenteacher.pl

Jak już wspomniałem, uprawa grzybów  Polsce jest nielegalna.

Dlatego po otrzymaniu paczki znajdziesz w środku growkit, foliową torbę oraz kilka spinaczy biurowych. Nie znajdziesz tam jednak żadnej instrukcji dotyczącej  tego jak uprawiać grzyby. 

Dzieje się tak, ponieważ moment w którym grzyby zaczną rosnąć, jest momentem kiedy w growkicie zaczyna być obecna psylocybina, więc umieszczając taką instrukcję sprzedawca mógłby zostać posądzony o nakłanianie do hodowli grzybów.

Co więc legalnie możesz zrobić ze swoim zakupem? Możesz wsadzić go do lodówki i na przykład oglądać grzybnie pod mikroskopem.

Jakie są różnice między growkitami?

Wchodząc na stronę sklepu pierwsze co widzisz to kilka różnych rodzajów growkitów. Pierwsze pytanie, jakie pojawia się to, jakie są między nimi różnice?

McKenaii, Golden Teacher, Mazatapec. Co znaczą te nazwy? Na pierwszy rzut oka każdy wygląda zupełnie inaczej. Różne kolory opakowań oraz nadrukowane symbole nie ułatwiają podjęcia decyzji.

Osobiście zawsze byłem pewien, że nazwy te to po prostu różne gatunki grzybów. Otóż nie do końca.

Psilocibe azurescens, jeden z nasilniejszych grzybów psylocybinowych
Psilocibe azurescens, jeden z nasilniejszych grzybów psylocybinowych

W skrócie, istnieje około 200 gatunków psychodelicznych grzybów, które rosną na całym świecie (również w Polsce). Gatunki te oprócz nazwy i wyglądu różnią się przede wszystkim mocą.

Wśród najpopularniejszych można wymienić (w kolejności od teoretycznie najsilniejszych):

Psilocibe azurescens

Psilocibe semilanceata

Psilocibe cyanescens

Psilocibe cubensis

To właśnie cubensisy znajdują się w growkitach
źródło

I to właśnie różne odmiany Psilocibe cubensis można kupić w sklepach z growkitami. Ma to związek przede wszystkim z tym, że odmiana ta bardzo dobrze nadaje się do uprawy w zamkniętych pomieszczeniach.  Są wyjątki, ale o tym potem.

Tak więc McKenai czy Golden Teacher to nie osobne gatunki grzyba, a różne rodzaje jednego gatunku, jakim jest Psilocibe Cubensis. Oczywiście rodzajów tych grzybów również jest masa jednak ja skupię się na tych, które najczęściej są dostępne na sklepach z growkitami.

Poniższe opisy będą opierały się na podstawie relacji osób trzecich (również moich czytelników) oraz informacji zawartych na stronach takich jak http://www.en.psilosophy.info/, które choć wyglądają wiekowo to dalej oferują sporo przydatnych informacji.

Pod konieć umieszczę również wykres wskazujący, który rodzaj growkitu jest wśród was najpopularniejszy. Wyniki będę odświeżał co kwartał.

Uwaga. przypominam, że hodowla poniższych grzybów jest nielegalna w Polsce. Poniższe opisy nie zachęcają do uprawy, a jedynie służą celom edukacyjnym.

B+

źródło reddit/seventener

Niezwykle popularny szczep. Uważa się, że został celowo opracowany przez hodowców dwadzieścia-trzydzieści lat temu. Niektórzy podejrzewają, że jest hybrydą Psilocibe cubensis z innym gatunkiem, Psilocibe azurescens (czyli tych najsilniejszych).

Szczep B+ ma reputację bardzo wizualnej, „ciepłej” i duchowej odmiany. Często poleca się ją dla początkujących.

Cambodian

Odmiana kambodżańska jak sama nazwa wskazuje rośnie dziko w Kambodży w pobliżu Angkor Wat

Użytkownicy opisują je jako grzyby mające wysoką moc, która skutkuje intensywnymi wizualnie podróżami, z dużą ilością energii oraz bardzo kreatywnym i filozoficznym klimatem.

Colombian

colombian growkit

Grzyb ten pochodzi z Kolumbii. Podobno szczególnie obficie rośnie na polach w których zakopane są beczki z pieniędzmi Pablo Escobara.

A tak na poważnie, nie udało mi się znaleźć zbyt dużo informacji na temat tej odmiany.

Pojawiają sie relacje jakoby jego działania było bardziej “socjalizujące” niż innych odmian. Oprócz tego głównie należy spodziewać się głębokich wglądów i przeżyć mistycznych, przy jednocześnie stosunkowo słabych efektach wizualnych.

Najlepiej pomagają w dostrzeganiu i rozwiązywaniu problemów wewnętrznych

Ecuador

Ecuador jest naturalnie występującą odmianą pochodzącą z Ekwadoru. Grzyb ten rośnie w surowych wyżynnych rejonach tego kraju, przez co potrafi wiele wybaczyć, szczególnie początkującym hodowcom.

Osoby mające doświadczenie z Ecuadorami opisują, że pierwsze efekty pojawiają się bardzo szybko ale również stosunkowo szybko odchodzą. Doświadczenie jest czyste i duchowe, nie zaburzają go dolegliwości żołądkowe.

Golden Teacher

goldenteacher growkit

Legendarny złoty nauczyciel. Nazwa wzięła się od złotego koloru jaki mają dojrzałe owocniki. Słowo “teacher” zaś bierze się z efektów jakich doświadcza się, szczególnie przy wyższych dawkach.

Rzeczą, która rzekomo charakteryzuje tą odmianę jest wypośrodkowanie efektów wizualnych oraz duchowych doświadczeń. Sama podróż również trwa stosunkowo krótko, zazwyczaj około 4 godzin.

Najpopularniejszy, duża rotacja zapewnia świeżość produktu

Mazatapec

mazatapec mushroom

Odmiana Mazatapec została nazwana na cześć ludu Mazateków z Meksyku, którzy tradycyjnie używali jej do celów religijnych i duchowych. Niestety, ktoś przez pomyłkę dodał do nazwy dwie dodatkowe litery i zanim ktokolwiek zauważył, zniekształcona nazwa przyjęła sie w takiej formie.

Warto zauważyć, że chociaż ta odmiana ma meksykańskie korzenie, nie jest tym samym czym odmiana “Mexican”.

Mówi się, że Mazatapec jest słabszy niż przeciętny szczep Psilocibe cubensis, ale także łagodniejszy dla organizmu, powodujący mniej skutków ubocznych w postaci mdłości. Mówi się również, że trip na nim jest bardzo duchowy, czego można się spodziewać po czymś pierwotnie używanym do celów religijnych.

Mistyczny grzyb dla osób, które pierwsze tripy maja już za sobą, pięknie pokazuje wielowymiarowość, kolory i dla wytrawnego grzybiarza przynosi wiele ciekawych informacji.

Najbliższy sercu, najfajniejszy etap zrozumienia i połączenia z wszechświatem

Badałem dopiero B+ i Mazatapec i ten drugi miał większe plony i moc

McKenaii

mckenaii growkit

Grzyby McKennaii otrzymały swoją nazwę od psychonauty, wykładowcy, autora i entuzjasty psilocybiny Terence’a McKenny. Kilka jego książek badało różne aspekty grzybów psilocybinowych. Dzielił się również opisem własnych doświadczeń i ich interpretacją.

To on jest autorem sławnej teorii “Stoned Ape” według której, ludzie na pewnym etapie dokonali szybkiego rozwoju dzięki nieświadomemu włączeniu do swojej diety dziko rosnących grzybów halucynogennych. Miało to przyśpieszyć (bądź umozliwić) rozwój jezyka, myślenia abstarakcyjnego co dało im znaczną ewolucyjną przewagę.

McKenna był znany z tego, że w wielu swoich wystąpieniach omawiał i polecał doznanie wysokich dawek psilocybiny. To właśnie on uważał, że najlepsza formą doświadczenia psychodelicznego przez przyjęcie 5 gramów w zupełnej ciemności.

Jedna z historii mówi, że McKenna jest twórcą tej odmiany.

Inna historia jest taka, że ​​po śmierci Terence’a McKenny w 2000 roku, wśród jego osobistych rzeczy znaleziono kilka odcisków zarodników i z tych odcisków pobrano zarodniki McKennaii.

Rzecz w tym, że Terence nie ma z nimi żadnego związku. Autorem prawdopodobnie jest anonimowy mykolog, który nadał mu taką nazwę w celach marketingowych.

Co do działania, uważa się go za jeden z najsilniejszych i najdłużej działających Psilocibe cubensis. Często używany jest w dawkach 5g+ w celu osiągnięca śmierci ego.

Mexican

mexican growkit

Podobnie jak Mazatapec używane były docelowo podczas rytuałów religijnych. Mówi się jednak, że Mexican jest nieco słabszy od Mazatapeca.

Jeśli chodzi o Mexicana Cubensis , wielu użytkowników preferuje go do swoich pierwszych doświadczeń, ponieważ, podobnie jak Mazatapec oferuje kompletne doznania psychoaktywne z delikatnym wpływem na organizm.

Thai

koktajl grzybowy
źródło travelfreak.com

Odmiana tajskiego psychodelicznego grzyba została znaleziona na Koh Samui, pięknej i małej wyspie na południu Tajlandii.  

Najczęstszym środowiskiem, w którym rośnie tajski grzyb, są pola ryżowe, na których pracują bawoły wodne. Grzyby zbierane są przez lokalną ludność w momencie kiedy bawoły kończą pracę i wracają na górzyste tereny.

W Tajlandii Magiczne Grzyby są powszechnie używane, również przez turystów. Są np. stosowane jako dodatek do różnego rodzaju koktajli (oczywiście za zgodą konsumenta).

Jeśli chodzi o efekty to niestety opisy są mocno zniekształcone przez osoby, które grzyby te biorą czysto w kontekście rozrywkowym w kurortach turystycznych. Prawdopodobnie nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Hawaiian

hawaiian growkit

Grzyb Copelandia (Panaeolus Cyanescens lub Copelandia Cyanescens) jest jednym z najsilniejszych psychodelicznych grzybów na świecie.

Uważa się, że ma azjatyckie pochodzenie. Podejrzewa się, że został przywieziony przez zwierzęta hodowlane z Filipin na Hawaje w 1800 roku. Dlatego czasami określa się go mianem Grzyba Hawajskiego.

Grzyb Copelandia jest mniejszy niż Grzyb Psilocybe Cubensis. Nie daj się jednak zwieść jego małym rozmiarom, jest około 2-3x silniejszy niż standardowy cubensis. Do tego jego skład chemiczny jest inny. Świeże grzyby Copelandia zawierają znacznie wyższy stosunek psylocyny do psilocybiny dzięki czemu sam trip wygląda inaczej niż na “zwykłych” grzybach.

Zdecydowanie wyraźniejsze i intensywniejsze są tutaj doznania wizualne. Grzyb ten powoduje również niewielkie obciążenie dla żołądka, co daje użytkownikowi poczucie spokoju i dobrego samopoczucia.

Pomijając Hawiian, jaka jest naprawdę różnica?

Tutaj sa dwie szkoły.

Jedna mowiąca, że pomiędzy grzybami da się w praktyce wyczuć rożnice w działaniu, druga szkoła mówi, że różnice są nieodczuwalne. Ja należę zdecydowanie do tej drugiej.

Wielokrotnie widziałem jak osoby biorące “te same grzyby”, w takiej samej dawce doświadczały zupełnie innej podróży. Oczywiście według mnie była to kwestia Set&Setting które NIGDY nie jest takie samo.

Nawet zakładając, że bierzesz w krótkim okresie czasu, to poprzednia podróż wpływa na to jak przebiegnie kolejna. Więc jeśli ktoś twierdzi, ze biorąc McKenaii miał inną podróż niz po GoldenTeacher to WEDŁUG MNIE wynika to przede wszystkim z tego, że po prostu podczas tych dwóch podróży był już nieco inną osobą. Daj znać w komentarzu jaka jest Twoja opinia.

O tym jak ja przygotowuję się swoich tripów terapeutycznych pisałem tutaj

Oznaczenia na samych growkitach mówiące o “visual effect” itp. również traktowałbym z przymrużeniem oka. Pamietajmy, że growkity tworzone są przez przedsiębiorców, ktorzy siłą rzeczy chcą jakoś odróżnic od siebie swoje produkty.

Koszt każdego growkita z wyjątkiem Hawaiian oscyluje w okolicy 200zł

Najpopularniejszy Growkit

Podczas pisania artykułu udostępniłem na swojej liście mailowej oraz Instagramie i FB ankietę w której głosowaliście, który kit jest według was najlepszy. Wyniki prezentują się następująco

Jeśli chcesz zostawić swoją opinię, kliknij tutaj. Zajmie Ci to około 30 sekund 🙂

Jakość growkitów

Co ma wpływ na jakość growkita?

Przede wszystkim sposób i czas przechowywania przez producenta oraz właściciela sklepu.

Tutaj zasada jest dośc prosta, im krócej growkit zalega na magazynie a później na “półce” sklepowej tym lepiej.

Dlatego według mnie najbezpieczniej kupować jest z dużych sklepów, czyli takich obslugujących dużą ilość zamówień. Przez to że sprzedają dużo growkitów nie zalegają one na magazynie, przez co ich czas leżakowania jest krótszy niż w przypadku sklepów, które mogą wyprzedawać swoje stany bardzo długo.

Duże sklepy maja również pieniądze na inwestowanie w bardziej profesjonalne warunki do przechowywania growkitów.

Pomiędzy samymi growkitami w różnych sklepach zazwyczaj nie ma większej różnicy gdyż w Polsce większość zamówień obsługuje jeden producent. Dlatego to właśnie “profesjonalność” sklepu ostatecznie jest kwestią kluczową.

Najlepszy sklep z growkitami w Polsce

Między innymi dlatego ciepłymi uczuciami darzę sklep goldenteacher.pl, który jest jednym z największych (jeśli nie największym?) sklepem oferującym growkity w Polsce.

Do tego znam właściciela osobiście oraz widziałem to jak dba o jakość oferowanych growkitów.

P.S

Podczas zamawiania growkita weź pod uwagę czynniki niezależne od właściciela sklepu.

Czyli przede wszystkim to jaka temperatura panuje na zewnątrz i ile czasu growkit spędzi chociażby w paczkomacie. Im szybciej wróci do lodówki tym lepiej 🙂

Kod rabatowy – G8C6QGJ7

growkit goldenteacher
Najlepsze książki na początek

Sklep GoldenTeacher.pl oferuje zniżkę na 15zł jeśli przy zamówieniu za min. 200zł wpiszesz kod G8C6QGJ7. Z każdego takiego zakupu również otrzymam prowizję za co Ci serdecznie dziękuję 🙂

Jeśli masz jakieś pytania (byle nie takie łamiące prawo) to śmiało zadaj je w komentarzu.

Jeśli chciałbyś uzyskać bardziej kompleksowe informacje rzuć okiem na”

Terapia psychodeliczna w Polsce i na świecie

Trip terapeutyczny, jak ja do tego podchodzę?

Set & Setting – czyli co wpływa na doświadczenie psychodeliczne

Lub rozważ możliwość konsultacji

4.1 33 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radagost
Radagost
1 rok temu

Jak sprawa wyglada w UK. Jakie sklepy sa warte polecenia?

Tomek
Tomek
1 rok temu

To że jedne growkit jest popularniejszy od innego growkitu sugeruje że jednak jest różnica w działaniu. Potrzeba wielu prób aby to stwierdzić. Na chwile obecną uważam że różnice są.

Tomek
Tomek
1 rok temu
Reply to  Mateusz

Ekwador.

Bart
Bart
1 rok temu

W pelni zgadzam się z autorem. Po przeszło już ćwierć wieku doświadczenia i niezliczonych podróżach na grzybach (i nie tylko), także jestem zdania, że możesz wziąć to samo, tyle samo, w “identycznych” warunkach, i zalecieć w zupełnie inne miejsca.

Ania
Ania
1 rok temu

Hej, mam kilka pytań, czy jest możliwość skontaktowania się z Tobą drogą telefoniczną?

Pani.ka
Pani.ka
1 rok temu

Od kilku miesięcy nieregularnie mikrodawkuję suszone Golden Teacher a kilka dni temu zjadłam 2,3 g i przez 3h czułam się fatalnie i miałam okropne nudności, nie miałam siły się ruszyć i właściwie żadnych fajnych doznań 🙁 proszę o radę, który rodzaj wybrać i jak go najlepiej zjeść (w kilku porcjach? z jedzeniem?), żeby uniknąć dolegliwości żołądkowych? Po przeczytaniu zastanawiam się nad Ecuadorian lub Mazatapec

Pani.ka
Pani.ka
1 rok temu
Reply to  Mateusz

Nie próbowałam, a z suszonych też można zrobić?

Dario
Dario
9 miesięcy temu

Witam, jak sprawy się mają jeśli chodzi np. o przewożenie growkita w bagażu lecąc samolotem? Czy jest to legalne?

Maciek
Maciek
1 miesiąc temu

Czy można kupić growkit w Polsce gdzieś w sklepie stacjonarnym?

15
0
Would love your thoughts, please comment.x