[Wywiad] Zejść głębiej niż podświadomość-prawdy i mity o hipnoterapii transpersonalnej

Na początku zeszłego roku, jako członek pewnej organizacji studenckiej wyszedłem z ciekawą  inicjatywą.

Chciałem zebrać terapeutów wszelkich nurtów i specjalności, wynająć salę i raz w tygodniu robić otwarte spotkanie z każdym z nich. Każdy z nich opowiedziałby trochę o specyfice swojej pracy, a następnie odpowiedział na pytania z sali.

Wszystko szło bardzo dobrze, pierwsze spotkanie było zaplanowane w marcu, jednak parę dni przed terminem wprowadzony został lockdown który de facto trwa do dziś. Żeby nie zmarnować potencjału przeniosłem inicjatywę na swój blog.

Ale czemu o tym w ogóle wspominam?

Robiąc wtedy research oczywiście trafiłem na dziesiątki terapeutów CBT, psychoanalityków, psychodynamików, gestaltowców ale co ciekawe również na hipnoterapeutów.

O hipnozie oczywiście słyszałem wcześniej, ale nie miałem pojęcia, że istnieje taki certyfikowany nurt terapeutyczny.

Po krótkim researchu moja ciekawość wzrosła jeszcze bardziej, także bardzo się cieszę, że udało mi się porozmawiać z moim dzisiejszym gościem czyli Dagmarą Konopacką.

Dagmara we własnej osobie
źródło Dagmara Konopacka

Dagmara hipnozą zajmuje się się od 8 lat, jest certyfikowaną hipnoterapeutką autorką bloga dagmarakonopacka.pl, oraz prowadzi swoje autorskie szkolenia w założonym przez siebie Polskim Instytucie Hipnozy.

Spośród wielu hipnoterapeutów napisałem najpierw do niej gdyż po latach stosowania tradycyjnej hipnozy postanowiła nieco rozbudować tą metodę.

Jeśli ciekawi Cię czym jest hipnoterapia, jaka jest jej skuteczność, dla kogo jest wskazana, jak przebiega sesja i co decyduje o jej skuteczności to koniecznie musisz przeczytać ten wywiad.

[Mateusz] Cześć Dagmara, miło mi Cię gościć na moim blogu. Jak zaczęła się Twoja przygoda z hipnoterapią, a później z hipnoterapią transpersonalną?

Cześć Mateusz, dziękuję za zaproszenie.

Pierwszy raz natknęłam się na hipnozę w praktyce około 10 lat temu na jednym z warsztatów rozwojowych. Był to okres, w którym intensywnie szukałam sposobu na osiągniecie wewnętrznego spokoju i harmonii. Zagadki ludzkiego umysłu fascynowały mnie od dawna, więc doświadczenie fenomenu hipnozy obudziło we mnie dziecięcą ciekawość i pragnienie dalszego zgłębiania tajników tego potężnego narzędzia zmiany.

Zaczęłam od tego momentu intensywnie rozwijać swój warsztat hipnotyczny, nie planując jeszcze co z tym wszystkim zrobię.

Na początku dzieliłam się moją wiedzą wyłącznie ze znajomymi, którzy chętnie poddawali się proponowanym przeze mnie procesom hipnotycznym. Potem zaczęłam prowadzić mini moduły szkoleniowe wprowadzające do tematyki hipnozy. Pokazywałam na nich głównie rozrywkowe aspekty tego narzędzia – krótkie, spektakularne triki, które robiły ogromne wrażenie.

Dagmara od wielu lat pracuje jako hipnoterapeutka
źródło Dagmara Konopacka

To wszystko spotykało się z entuzjastycznym odbiorem i w rezultacie sprawiło, że zebrałam się na odwagę, aby porzucić dawną ścieżkę zawodową i skupić się w 100% na pomaganiu innym.

Na początku moja praktyka skupiała się wokół hipnoterapii mentalnej, w której bazuje się na potędze ludzkiego umysłu i odkrywaniu jego uśpionego potencjału. Wraz ze zbieraniem kolejnych doświadczeń terapeutycznych moje podejście do hipnoterapii zaczęło ewoluować.

Prowadzone przeze mnie sesje przestały być szablonowe i przewidywalne, ponieważ klienci coraz częściej uzyskiwali informacje i doświadczali rzeczy, które wkraczały poza logikę i racjonalność. Jednocześnie sama stawałam się bardziej świadoma swojej duchowej natury.

To wszystko zainspirowało mnie do szukania wyjaśnień na innym poziomie i w rezultacie stworzenia podejścia do hipnoterapii, które oprócz umysłu brało pod uwagę także duszę.

[Mateusz] Czym od siebie różni się hipnoterapia od hipnoterapii transpersonalnej?

Podstawową różnicą jest część klienta, z którą się komunikujemy w transie.

W tradycyjnej hipnoterapii za głównego przewodnika, od którego zależy przebieg procesu hipnotycznego, uznaje się podświadomość. Znając jej zasady funkcjonowania, hipnoterapeuta poprzez odpowiednie sugestie umożliwia uwolnienie ograniczających przekonań i emocji, które tworzą niekorzystne schematy działań.

W klasycznej hipnoterapii pracuje się głównie z podświadomością
źródło Dagmara Konopacka

Hipnoterapia transpersonalna idzie dalej, ponieważ bierze pod uwagę całość systemu energetycznego człowieka, zakładając, że jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem i umysłem. Wykracza poza fizyczność i poziom mentalny jednostki, opierając się na mądrości duszy i jej przewodnictwu.

Dzięki komunikacji z tą energią otwieramy się na informacje, które są poza zasięgiem 5 zmysłów i 3-wymiarowej rzeczywistości. Świadomość Duszy – czyli Wyższego Ja – dotycząca danego problemu znacznie przekracza wąską perspektywę umysłu. Pozbawiona jest też iluzji i innych ograniczeń.

Hipnoterapia transpersonalna zakłada, że jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem i umysłem
źródło Dagmara Konopacka

Dlatego rozszerzenie kontekstu hipnoterapeutycznego o duchowy poziom istnienia daje większe możliwości w kwestii efektywności i szybkości zmian.

Oczywiście nie każdy człowiek potrzebuje tak obszernego spojrzenia na swój problem, aby go w rozwiązać. Jednak niektóre tematy bez głębokich duchowych wglądów trudno jest w pełni uzdrowić.

Hipnoterapeuta transpersonalny pracuje bez ograniczeń mentalnych, co pozwala wypłynąć blokadom, które w innych okolicznościach pozostałyby w ukryciu.

[Mateusz] Wokół hipnoterapii narosło wiele mitów. Który według Ciebie najbardziej mija się z prawdą?

Faktycznie, każda osoba, która zna hipnozę jedynie z filmów lub książek, posiada wyobrażenia na jej temat, które mijają się prawdą. Budzącym największą grozę mitem jest chyba ten o możliwości przejęcia kontroli nad umysłem hipnotyzowanego, który w czasie transu staje się bezwolną marionetką.

Co ciekawie – są ludzie, którzy się tego bardzo boją, ale też tacy, którzy liczą na taką magiczną metamorfozę, którą hipnoterapeuta miałby przeprowadzić bez ich świadomego udziału.

Hipnoza nie zabiera kontroli, wręcz przeciwnie. Daje jej jeszcze więcej
źródło Dagmara Konopacka

Niestety, a może na szczęście, nie da się zmienić lub uzdrowić kogoś na siłę, wbrew jego woli oraz bez jego współpracy i zaangażowania. Nie jest możliwe zmuszenie zahipnotyzowanej osoby do zrobienia czegokolwiek, co narusza jej kodeks etyczny, system wartości czy poglądy religijne.

Hipnoza nie odbiera kontroli, wręcz przeciwnie daje większa kontrolę nad wewnętrznymi procesami i stanami. Nie usypia ani nie wprowadza w stan jakiegokolwiek „upojenia”. Pozwala przebudzić się z letargu, wyjść z transu i odkryć prawdę na swój temat. Toruje drogę do skarbnicy z zasobami i nieograniczonymi możliwościami.

[Mateusz] Czy są jakie dowody potwierdzające pozytywne działanie hipnozy i hipnoterapii?

Jeśli chodzi o samą hipnozę, to badano, jakie zachodzą zmiany w aktywności mózgu podczas transu hipnotycznego.

Wykazano, że w tym stanie wzmacnia się połączenie umysł – ciało, następuje większa relaksacja fizyczna oraz mentalna, podwyższona koncentracja, co sprzyja otwartości na sugestie. Jednak hipnoza sama w sobie nie jest jeszcze terapią lecz stanowi dopiero punkt wyjścia do jej rozpoczęcia.

Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających skuteczność hipnoterapii
źródło Dagmara Konopacka

Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających skuteczność hipnoterapii w uzdrawianiu ciała i umysłu.

Jej wysoka skuteczność została wykazana m.in. podczas pracy z pacjentami z syndromem jelita drażliwego, z fobią dentystyczną, w leczeniu bezsenności, w redukcji bólu tymczasowego oraz chronicznego, w przezwyciężaniu depresji i niepokoju oraz w uwalnianiu od uzależnień.

Są także analizy pokazujące pozytywny wpływ autohipnozy na doświadczenia porodowe kobiet oraz potwierdzające skuteczność hipnoterapii w łagodzeniu objawów menopauzy. Hipnoterapia potrafi ponadto doskonale współgrać z innymi terapiami.

Biorąc pod uwagę rozmaite badania na temat skuteczności hipnozy w terapii różnych dolegliwości fizycznych, uzyskiwano średnio o ok. 50% wyższy wskaźnik całkowitego powrotu do zdrowia pacjentów, u których oprócz tradycyjnej terapii stosowane były techniki hipnotyczne.

Hipnoterapia może być z powodzeniem stosowana równolegle z innymi formami terapii
źródło Dagmara Konopacka

Warto zaznaczyć, że w takich badaniach brane są pod uwagę różne podejścia hipnoterapeutyczne, od tych bardzo słabych jakościowo po te przeprowadzane przez doświadczonych praktyków.

[Mateusz] Jak wygląda standardowa sesja? Ile trwa, jaki jest jej przebieg? Jaki jest koszt?

Każda sesja trwa ok 2-2,5h i składa się z rozmowy wstępnej oraz procesu hipnotycznego.

Podczas konsultacji poprzedzającej pracę w transie hipnotycznym budowana jest właściwa relacja terapeutyczna i zaufanie klienta do hipnozy oraz do tego, co może w tym stanie doświadczyć.

Rozmawiamy o problemie, nad którym będziemy pracować, jednak na tym etapie nie szukamy jego przyczyn, ponieważ wnioski wyciągnięte drogą świadomej dedukcji są zazwyczaj błędne albo nieprecyzyjne.

W hipnoterapii dużo czasu poświęca się na zbudowanie odpowiedniej relacji
źródło Dagmara Konopacka

Celem tego wywiadu jest stworzenie odpowiedniej atmosfery otwartości, bezpieczeństwa, akceptacji, życzliwości i miłości, które będą paliwem do wewnętrznej podróży klienta, wspieranej przez hipnoterapeutę. Jeśli chodzi o sam proces hipnotyczny, to za każdym razem wygląda on inaczej.

Może mieć przebieg zarówno symboliczny, biograficzny, okołoporodowy, jak i transpersonalny. Komunikujemy się z „wewnętrzną mądrością” klienta, która prowadzi go w sposób najbardziej spójny z jego potrzebami, systemem wartości oraz poziomem gotowości na różne przeżycia.

Rolą hipnoterapeuty jest dostosowanie się do klienta i pomoc mu w nawigowaniu jego wewnętrzną rzeczywistością, a nie narzucanie swoich wizji czy pomysłów na zmianę.

Prowadząc dialog z klientem, dopasowuje on swoje sugestie do jego aktualnych doświadczeń, reagując na każdy impuls i wyłapując elementy, które mogą być wskazówkami do rozwiązania problemu.

Proces hipnotyczny za każdym razem wygląda inaczej
źródło Dagmara Konopacka

Koszty są ustalane indywidualnie przez terapeutę. Stawki hipnoterapeutów w Polskim Instytucie Hipnozy wynoszą średnio 300-500zł za sesję.

[Mateusz] Od czego zależy skuteczność hipnoterapii?

Hipnoterapia jest jak taniec, w którym liczą się właściwe kroki obu stron i ich wzajemna współpraca. Hipnoterapeuta oprócz wiedzy i doświadczenia musi wykazać się kreatywnością, elastycznością, cierpliwością, intuicyjnością, wnikliwością. Powinien kierować się czystą, płynącą z serca intencją, aby każda osoba, która przychodzi na terapię czuła się akceptowana, zrozumiana, ważna, otoczona opieką i troską.

Samo zaangażowanie terapeuty to jednak za mało, aby sesja doprowadziła do spodziewanych rezultatów. Klient od początku do końca ma pełną kontrolę nad procesem, dlatego też nawet mała doza oporu z jego strony może znacznie ograniczyć możliwości uzyskania oczekiwanych efektów terapii. Ma to zwykle związek z jego gotowością na zmianę, czyli otwartością na pracę ze swoimi ograniczeniami.

Może to być problem leżący na poziomie świadomości, kiedy osoba pomimo zgłoszenia się na terapię wcale nie jest przekonana co do konieczności wprowadzenia zmian w swoim życiu lub liczy na magiczne zaklęcie, które bez żadnego wysiłku odmieni jej los.

Opór może pojawić się również ze strony podświadomości, która bywa bardzo nieelastyczna w kwestii zmiany swoich zapisów. Wówczas proces hipnotyczny rozwija się w zakresie możliwym na dany moment dla klienta.

Opór przed zmianą ma duży wpływ na szybkość zmian w procesie terapeutycznym
źródło Dagmara Konopacka

Na siłę nie da się sforsować drzwi prowadzących do nowego etapu życia, tak jak nie da się przyśpieszyć wzrostu rośliny podlewając ją wiadrami wody. Wszystko ma swój właściwy czas i przebieg. Kiedy natomiast osiągnie się punkt gotowości na zmianę, hipnoterapia jest doskonałym narzędziem, które pięknie przez nią przeprowadza.

[Mateusz] W jakich obszarach życia hipnoterapia może być wyjątkowo skuteczna? Kiedyś czytałem, że nawet aktorzy i sportowcy się jej poddają.

Obszary życia, które mogą być uzdrawiane, wspierane lub udoskonalane podczas hipnoterapii trudno ująć w jakieś ramy. Zawierają się w tym wszystkie problemy emocjonalne i fizyczne, którymi zajmuje tradycyjna medycyna oraz psychoterapia.

Hipnoterapia sięga nawet głębiej, ponieważ dociera do przyczyn problemu, do których inną metodą często nie da się dotrzeć. Jest też niezrównana w odkrywaniu nieodkrytych zasobów, uśpionych potencjałów, talentów i darów, które pozwalają rozkwitać i kreować lepszą przyszłość.

Michael Jordan podczas swojej kariery również korzystał z hipnozy
źródło GQ.com

Korzystają z niej osoby, które potrzebują zmiany terapeutycznej, jak również ludzie, pragnący zajrzeć w siebie, aby poznać swoją prawdę i żyć autentycznym życiem, czyli w jak największej harmonii ze swoją duszą.

To prowadzi do dobrobytu i obfitości w każdym obszarze życia. Moimi klientami są ludzie zajmujący się na co dzień różnymi rzeczami. Są wśród nich lekarze, terapeuci, prawnicy, aktorzy, dziennikarze, pisarze, sportowcy, artyści, pracownicy dużych firm na rozmaitych stanowiskach, ale też bezrobotni, którzy poszukują swojego powołania.

[Mateusz] Jest jakaś technika do codziennego samodzielnego stosowania, którą mogłabyś polecić?

Wśród moich codziennych praktyk znajduje się zawsze wybaczanie i wdzięczność. Każdego wieczora – najczęściej jako ostatnią czynność przed zapadnięciem w sen – dokonuję przeglądu swojego dnia.

Doceniam wszystkie piękne chwile, ale też wyzwania, które stanęły na mojej drodze. Wybaczam sobie myśli, emocje i działania, które nie służyły mojemu najwyższemu dobru. Uwielbiam wykorzystywać do tego mantrę hooponopono (kocham cię, przepraszam, wybacz mi, dziękuję).

Praktyka wdzięczności ułatwia zyskanie wewnętrznej równowagi
designed by @wirestock

Do zestawu rzeczy, za które dziękuję, dołączam również te, które jeszcze nie miały miejsca, a są na liście moich marzeń, projektów lub celów. Staram się przy tym zobaczyć siebie oczyma duszy jako spełnionego człowieka, odnoszącego sukces, na jakim mi zależy. Doświadczam siebie w różnych sytuacjach życiowych, tak jakby to się działo właśnie teraz, angażując w to wyobrażenie jak najwięcej zmysłów i emocji.

Dzięki temu w czasie nocnego odpoczynku podświadomość aktualizuje mój system przekonań na bardziej wspierający, a tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo zaistnienia podobnych sytuacji w przyszłości.

Wdzięczność oraz wybaczanie wpływają na umysł jak wycieraczki na szyby w czasie deszczu lub śnieżycy. Wycierają iluzję i pomagają widzieć świat bardziej klarownie.

Dzięki nim powracamy do samego centrum serca i doświadczamy miłości, czyli najwyższej wibracji. Jest to także forma modlitwy, dająca możliwość zbudowania relacji z siłami wyższymi i dokonania rzeczy, jakie uważaliśmy za przekraczające nasze możliwości.

[Mateusz] Jaką książkę mogłabyś polecić moim czytelnikom, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat hipnoterapii?

Pierwsza książka polecana przez Dagmarę to “Wędrówka dusz”, którą możesz kupić tutaj

Czytelników, których zainteresował duchowy aspekt hipnozy i chcieliby poznać najgłębsze jej możliwości w tym zakresie zachęcam do sięgnięcia po książki Michaela Newtona „Wędrówki dusz” oraz „Przeznaczenie Dusz”.

Autor podczas sesji hipnotycznych z klientami odkrywał tajemnice życia między wcieleniami. To dało mu możliwość opisania fascynującego świata dusz oraz udzielenie odpowiedzi na liczne nurtujące pytania z zakresu duchowości.

Druga książka z którą warto się zapoznać to “Życie między wcieleniami”

W swojej najnowszej książce „Życie między wcieleniami. Hipnoterapia drogą do duchowej regresji” dr Newton wyjawia wykorzystywane przez siebie metody pracy w hipnozie.

Warto zapoznać się z jego technikami regresji i procedurą prowadzenia sesji, pamiętając jednak hipnoterapia jest tak kreatywnym narzędziem, że każdy jej cel można osiągnąć na wiele sposobów.

[Mateusz] I na koniec. Gdzie można Cię znaleźć i jak najlepiej się z Tobą skontaktować?

Najlepiej skontaktować się ze mną za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie www.dagmarakonopacka.pl. Zapraszam też na stronę www.polskiinstytuthipnozy.pl, gdzie oferuję certyfikowane kursy: Praktyk Hipnozy oraz Master Hipnozy i Hipnoterapii.

Szkolenia skierowane są do osób, które chcą się nauczyć praktykować hipnoterapię w ujęciu transpersonalnym, a także tych, pragnących przeżyć w ich trakcie głęboką, transformującą duchową podróż.

[Mateusz] Dzięki za rozmowę, wypełniłaś mi wiele “białych plam”, które miałem w głowie myśląc o hipnoterapii za co jestem Ci bardzo wdzięczny.

4.4 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x