kamo wiktor badowski polska legalnosc koszt

Kambo-lek czy trucizna? Rozmowa z Wiktorem Badowskim

kamo wiktor badowski polska legalnosc koszt

Pracując nad jednym z ostatnich artykułów niesamowicie zaintrygował mnie obszar zainteresowań jednej z przedstawionych tam osób. Po obejrzeniu jego wykładu postanowiłem na własną rękę zgłębić temat Kambo.

Niestety jak to zazwyczaj bywa, większość artykułów okazała się clickbaitami mającymi na celu jedynie nabicie jak największej liczby wyświetleń. Do tego kilka tendencyjnych publikacji, z góry pisanych pod daną tezę.

Czym jest Kambo?

Cytując Wikipedię

“…mieszanka toksyn wydzielanych w sytuacji zagrożenia przez gruczoły skórne chwytnicy zwinnej oraz nazwa zabiegu pseudomedycznego (tzw. „medycyny alternatywnej”) polegającego na podawaniu toksyny w celu wywołania wymiotów, co ma prowadzić do leczenia różnorodnych schorzeń.”

kambo wikipedia
Nie ma tego zbyt wiele

Nawiasem mówiąc, to jedno zdanie to już połowa całego artykułu na temat Kambo na polskiej Wiki.

Szukam dalej

Jak niewielki promyk światła przebijał się wpis (Jak Kambo zmieniło moje życie) Mateusza Jasinśkiego, redaktora naczelnego jednego z najpopularniejszych blogów o bieganiu w Polsce. Na Youtube można znaleźć też odważny filmik Karola Da Costy, który pokazał na sobie jak wygląda przeprowadzenie takiej ceremonii. Szacun za dobór miniaturki do filmiku 😉  

da costa tv kambo
Da Costa nie bawi się w półśrodki

Czytając komentarze i coraz głębiej wchodząc w ten temat, zdumiony byłem tym jak wielu ludzi w Polsce przeszło ten rytuał i na jak wiele schorzeń im to pomogło.

Niestety im więcej relacji czytałem tym większy miałem mętlik w głowie. Czułem, że brakuje w Polskim internecie jednego miejsca, gdzie osoba zainteresowana rytuałem Kambo mogłaby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Najlepiej gdyby udzieliła ich osoba, która w tej dziedzinie powszechnie uznawana jest za eksperta. Nie pozostało mi nic innego jak poprosić o pomoc Wiktora Badowskiego.

wiktor badowski
Wiktor we własnej osobie

Kim jest Wiktor?

Cytując fragment mojego poprzedniego wpisu

“Wiktor zajmuje się między innymi szkoleniami związanymi z Kambo. Na swoim koncie ma już ponad 2000(!) zabiegów. W ich trakcie wiele uwagi poświęca szczegółom, takim jak postawa ciała, oddech oraz intencja, za fundament uznając jednak solidny wywiad angażujący klasyczną wiedzę medyczną. Bardzo podoba mi się, że jak sam często podkreśla zależy mu na “łączeniu wiedzy pierwotnej ze współczesną”

Tak, to nie pomyłka. Wiktor wykonał osobiście DWA TYSIĄCE zabiegów, a teraz na konferencjach i szkoleniach w całej Polsce dzieli się swoja wiedzą i doświadczeniem. Uznałem, że będzie on najodpowiedniejszą osobą do przeprowadzenia wywiadu.

Oprócz tego prowadzi grupę Psylo.pl Szamańska podróż w głąb siebie. Udało mu się zebrać tam świetną społeczność ludzi otwartych i chętnych do pomocy. To właśnie tam zdobywałem na początku większość wiedzy na temat mikrodawkowania. Jest również założycielem https://kambo.com.pl/ gdzie każdy może znaleźć kontakt do specjalisty w swoim mieście.

Uznałem, że będzie on najodpowiedniejszą osobą do przeprowadzenia wywiadu.

Byłem niezmiernie szczęśliwy, kiedy pomimo dużej ilości obowiązków znalazł czas i zgodził się odpowiedzieć na moje i wasze pytania, które wysłaliście mi na maila. Zaczynajmy.

1. Niektórzy twierdzą, że podczas pozyskiwania jadu żaby są męczone. Czy to prawda?

Żabie w trakcie pozyskiwania wydzieliny nie może stać się żadna krzywda z powodów praktycznych oraz ideologicznych, gdyż plemiona zajmujące się Kambo wierzą, że skrzywdzenie żabki ześle na nich zły los.

 Istnieje kilka technik pozyskiwania wydzieliny obronnej (nie jadu – w sensie energetycznym oraz praktycznym to duża różnica!), z czego niektóre są bardzo “humanitarne”, jak pobudzanie żabki za pomocą dźwięków o odpowiedniej częstotliwości, inne zaś rzeczywiście mogą wydawać się dość drastyczne. 

kambo pozyskiwanie jadu zaba
Niektóre sposoby pozyskiwania wydzieliny obronnej wzbudzają kontrowersje.
Źródło The Times

Warto mieć jednak na uwadze fakt różnic w podejściu do przyrody i bliskości z nią, jakie obserwujemy wśród plemion Amazonii.

Nie ma tam typowego europejczykom wyzysku Ziemi, natomiast jest pokojowe współistnienie na zasadach które nam, z perspektywy wygodnych domów i społeczeństw zorganizowanych na zasadach złudnego poczucia bezpieczeństwa, mogą wydawać się ostre, a powstały właśnie w pełnym zespoleniu z naturą i wynikającą z niego świadomością braku skrupułów – większy zjada mniejszego, ale tylko gdy jest głodny. 

Podobnie plemiona, swój szacunek do Matki Ziemi okazują umiarkowaniem w korzystaniu z jej zasobów i stanowieniu jej części, zamiast nadrzędnego władcy.

2. Czy prozdrowotne działanie Kambo jest w jakiś sposób potwierdzone naukowo?

kobita spokoj kambo
Wielu ludzi na własnej skórze doświadczyło pozytywnego działania Kambo.
Designed by @pressfoto

Oczywiście. Największy wkład w naukowe poznanie Kambo ma Vittorio Erspamer, laureat nagrody Nobla za odkrycie serotoniny, który poprzez swe ponad 30-letnie badania nad wydzieliną tej żaby wyizolował z niej wiele związków peptydowych i w sposób bezdyskusyjny udowodnił ich wpływ na organizm, co spowodowało że niektóre z nich znalazły swoje miejsce we współczesnej medycynie, jak choćby deltorfina.

3. Czy Kambo jest legalne w Polsce? Czy są jakieś ograniczenia prawne w jego stosowaniu?

Kambo jest w Polsce całkowicie legalne i można je posiadać oraz stosować, trzeba jednak pamiętać że nie jest to substancja atestowana i w rozumieniu prawa nie stanowi środka medycznego. Dlatego tak ważne jest, by stosować wyłącznie wydzielinę ze sprawdzonego, pewnego źródła, gwarantującego czystość i bezpieczeństwo stosowania, koniecznie pod okiem doświadczonego i przeszkolonego praktyka towarzyszącego w trakcie zabiegu.

4. Jakich efektów należy się spodziewać i jak długo się utrzymują?

-Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zakres efektów jest naprawdę bardzo szeroki, w zależności od przyjętego schematu pracy z Kambo, a także gotowości do podjęcia zmian codziennych nawyków. 

Kambo jest cudownym lustrem naszych codziennych działań i ich wpływu na nasze zdrowie, a przytaczając słowa Daniela Pinchbecka, “medycyna białego człowieka powoduje że przez chwilę czujesz się lepiej, a docelowo gorzej, zaś medycyna plemienna na początku powoduje złe samopoczucie, by docelowo dać zdrowie i dobre samopoczucie.

leki medycyna
Czy przyzwyczailiśmy się już do jedynie zaleczania objawów?
Designed by xb100

 To właśnie to cierpienie, którego intensywność zależy od tego jak bardzo zanieczyszczone i niezdrowe jest ciało, daje motywację do zmian i świadomość odpowiedzialności, jaką każdy z nas na co dzień ponosi w kwestii własnego stanu fizycznego i psychicznego. To może na początku powodować niewygodę, ale docelowo jest niezwykle wyzwalające, napełnia mocą sprawczą.

Kambo na pewno potrafi pobudzić nasz organizm, tak by ten lepiej radził sobie w trudnych sytuacjach, także w obliczu patogenów i potencjalnie niebezpiecznych warunków.

W niektórych przypadkach obserwujemy tzw. kryzys ozdrowieńczy, gdy ciało na nowo musi nauczyć się, jak ma sobie radzić z danym wyzwaniem chorobowym albo stanem którego nie odczuwamy z powodu pozornego wyleczenia, a w rzeczywistości zaleczenia objawów, z pomocą medykamentów stosowanych we współczesnej medycynie. 

wyniki badan kambo
Badania naukowe potwierdzają prozdrowotne działanie Kambo.
Designed by pressfoto

Badania naukowe potwierdzają przydatność Kambo w przypadku takich schorzeń jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona oraz inne choroby mózgu, depresja, migreny, problemy krążenia, alergie, niewydolność naczyń, choroby skóry i narządów wewnętrznych, problemy z płodnością u kobiet i mężczyzn, AIDS, zapalenie wątroby, nowotwory, itd.

 Inne właściwości tej wydzieliny polegają na działaniu przeciwzapalnym, a także jej zdolności do niszczenia drobnoustrojów i wirusów oraz leczenia infekcji. W związku z tym peptydy zawarte w Kambo czynią z tej wydzieliny jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków i środków znieczulających, a także jeden z najsilniejszych, naturalnych sposobów na wzmocnienie ludzkiego systemu odpornościowego. 

Warto wspomnieć że Kambo zawsze przyjmuje się w seriach, zaś ustalenie schematu, czyli ilości powtórzeń oraz dawki wydzieliny, jest istotną częścią całego procesu, maksymalizującą korzystne efekty i minimalizującą niebezpieczeństwo.

5. Czy pod wpływem Kambo doświadcza się psychodelicznych wizji?

-Absolutnie nie, gdyż Kambo nie ma działania psychodelicznego. Zmiany percepcji związane są z opuchnięciem okolic nerwu wzrokowego, ale nie jest to działanie psychodeliczne, a jedynie fizjologiczny wpływ wydzieliny.

6. Komu szczególnie może pomóc Kambo?

-Oprócz konkretnych przeciwwskazań, Kambo ma bardzo szerokie spektrum działania i wierzę że jest korzystne dla wszystkich, chcących polepszyć jakość swojego życia i przywrócić naturalną dynamikę procesów zachodzących w organizmie.

7. Czy przeciętna, zdrowa osoba również może coś z tego wynieść?

trening martwy ciag mezczyna trenuje
Nawet pozornie zdrowe i sprawne osoby mogą skorzystać z pozytywnych efektów Kambo. Designed by @javi_indy

-Oczywiście, zawsze powtarzam że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a więc zdrowa osoba również może korzystać z Kambo i jego oczyszczających, wzmacniających właściwości.

8. Komu definitywnie nie poleca się Kambo?

-Przeciwwskazań do zabiegu jest całkiem sporo, dlatego każde spotkanie z żabką należy skonsultować z wyszkolonym i doświadczonym praktykiem. 

kambo kontakt z lekarzem medycyna
Każdy przypadek powinien być dokładnie skonsultowany ze specjalistą.
Designed by @racool_studio

Są leki, a także schorzenia, które tymczasowo lub całkowicie uniemożliwiają sięgnięcie po ten rodzaj wsparcia, a także takie które powodują podwyższenie ryzyka. Dlatego właśnie w grupie Kambo Polska zrzeszamy ponad setkę przeszkolonych osób, w tym lekarzy i przedstawicieli profesji medycznych, z którymi każdy praktyk po szkoleniu wstępnym może skonsultować dowolny przypadek.

 Jeśli istnieje cień szansy że Kambo mogłoby zaszkodzić to oczywiście odpuszczamy taki zabieg, ale wymaga to indywidualnej, wnikliwej konsultacji na którą kładę szczególny nacisk. Kambo to nie zabawa!

9. Mówiłeś że interesuje Cię połączenie klasycznej medycyny i tej naturalnej, mógłbyś to bardziej rozwinąć?

-W dzisiejszych czasach integracja metod dawnych, plemiennych, z tymi współczesnymi jest moim zdaniem bardzo istotna, gdyż każde podejście wnosi odmienną perspektywę i bogactwo wzajemnie uzupełniających się technik.

Już dawno temu zrozumiano to choćby w Amazonii, gdzie lekarze często czuwają nad zdrowiem pacjentów wespół z tradycyjnymi szamanami, a każdy z nich zapewnia trochę inny typ opieki.

kambo amazonia
Medycyna naturalna może świetnie uzupełniać się z tą wspołczesną.
Designed by @welcomia

Daję wyraz tej integracji i oddaję cześć plemionom oraz ich mądrości, gdy podczas zabiegów stosuje tradycyjne metody, takie jak śpiew i dźwięki o różnych częstotliwościach, a także głęboką obecność i uważność na osobę która poddaje się Kambo.

10. Jakie są największe zagrożenia? Wiem, że w Polsce były przypadki śmiertelne. Czy można było ich uniknąć?

-Wzrost popularności Kambo powoduje że za aplikowanie wydzieliny biorą się ludzie bez pojęcia o tym co robią, bez żadnej wiedzy ani wsparcia większej społeczności. Czasem umawianie się na zabieg wygląda jak wspólny wypad na saunę, co stanowi duże niebezpieczeństwo. 

Szacunek względem ludzi, a także samego Kambo, wymaga ogromnej cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do zwiększania swoich umiejętności i wiedzy. Dobry praktyk Kambo ma przede wszystkim pokorę, ciekawość świata i ciągłą potrzebę rozwoju, a do każdego zabiegu podchodzi z zaangażowaniem. 

Dodatkowo nie wyobrażam sobie, by Kambo wykonywał ktoś kto zwyczajnie nie lubi ludzi i nie ma predyspozycji do wspierania ich i towarzyszenia na ścieżce stawania się lepszą wersją samego siebie.

11. Mógłbyś opisać jakiś przypadek który najbardziej zapadł Ci w pamięć?

-Przykro mi, ale osoby których dotyczą takie przypadki niekoniecznie życzą sobie by opowiadać o nich publicznie i nie czułbym się z tym dobrze. Wspomnę jedynie że towarzyszyłem ludziom w niezwykłych uzdrowieniach i transformacjach za sprawą Kambo, a świadectwo tych procesów niezmiennie powoduje we mnie wzruszenie i ogromną wdzięczność że mogę robić to, co robię.

12. Jeśli chciałbym się zapisać na rytuał gdzie powinienem się zgłosić?

-Zapraszam na stronę www.kambo.com.pl gdzie w dziale Praktycy znajdziesz informacje kontaktowe do sprawdzonych, wyszkolonych osób, oferujących swoje usługi w każdym miejscu Polski.

13. Po czym poznać dobrego “szamana”? Jaki jest całkowity koszt rytuału?

-Zachęcam by zadawać pytania i zwracać baczną uwagę na odpowiedzi. Jeśli dana osoba wzbudza nasze zaufanie i po prostu dobrze, bezpiecznie się przy niej czujemy, a dodatkowo posiada zasób wiedzy niezbędny do pracy z tak potężnym narzędziem, to moim zdaniem przymioty wystarczające do poddania się procesowi pod jej okiem.

Ceny są różne, na ogół jest to ok. 200 zł za zabieg, jednak w razie potrzeby dłuższej pracy często kwota ustalana jest indywidualnie.

14. Czy podczas pracy z klientem oprócz samego Kambo stosujesz jeszcze jakieś inne techniki wspomagające?

oddychanie kambo
Praca z oddechem jest jedną z technik wspomagających.
Designed by @yanala

-Pracuję przede wszystkim z oddechem, świadomością oraz ciałem, gdyż to właśnie te trzy element najmocniej wspierają proces Kambo. Prostota jest podobno najwyższą formą wyrafinowania, dlatego nie przeładowuję zabiegów zbędnymi elementami, gdyż Kambo doskonale wie co robi i wystarczy mu nie przeszkadzać, otworzyć się i przyjmować wszystko co się pojawi, wraz z oddechem przepuszczając to poprzez ciało.

Dodatkowo na bazie obserwacji często polecam techniki lub konsultacje dodatkowe, do wykorzystania wedle woli we własnym zakresie – czasem jest to zalecenie konsultacji z fitoterapeutą, terapeutą manualnym lub lekarzem, innym razem polecam przyjrzeć się swojej diecie pod okiem dobrego dietetyka.

Bardzo wiele można wywnioskować nawet z zawartości kubełka na wymioty, co może bawić, ale takie wróżenie z rzygów 😉 jeszcze mnie nie zawiodło.

15. Czy po zabiegu pozostają blizny?

-Mogą zostawać ale nie muszą. Wszystko zależy od tego jak ktoś dba o oparzeliny.

Jeśli osoba biorąca udział w ceremonii weźmie sobie do serca zalecenia co do dbania o miejsce na skórze gdzie była nakładana wydzielina, to absolutnie nie zostaną żadne ślady.

kambo blizna oparzelina rytual
Jeśli odpowiednio zadba się o gojenie, po zabiegu nie pozostaną żadne ślady

Przede wszystkim nie powinno ich się moczyć w wodzie (szczególnie słonej), wystawiać na słońce, korzystać z sauny. Oprócz tego polecam stosować na nie olejek kokosowy oraz olejek z drzewa copaiba officinalis. Wspomaga on ziarninowanie naskórka oraz przyśpiesza gojenie.

Zmierzając ku końcowi

To już koniec. Po więcej informacji zapraszam na zalinkowaną wcześniej stronę bądź grupę. Jeszcze raz dziękuję Ci Wiktor za poświęcony czas.

Znasz kogoś ktoś przeszedł taką ceremonię, a może sam już jesteś po? Może dopiero się zastanawiasz, a może jesteś całkowicie przeciwny? Bardzo chętnie posłuchałbym co masz na ten temat do powiedzenia, gdyż wydaje się on niezwykle ciekawy. Podziel się swoją opinią

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
3 lat temu

Jestem po zabiegu ,ceremoni w pięknej scenerii na plaży ,przy oceanie Kambo .Przeżyłam cudowne oczyszczenie,niesamowitą energię .Polecam zdecydowanie .

2
0
Would love your thoughts, please comment.x