Czy trip może zmienić Twoje przekonania?

Ostatnio w zagranicznych źródłach, pojawił się artykuł który starał się wyjaśnić, czy psychodelik może “zaprogramować” w nas fałszywe przekonania podczas tripu.

Zacznijmy od tego, że w wyniku doświadczenia psychodelicznego przekonania MOGĄ ulec zmianie i z mojego doświadczenia wynika, że to jeden z mechanizmów terapeutycznych stojących za tymi substancjami

Zazwyczaj po sesji osoba mówi coś w stylu “do tej pory uważałem, że XYZ, jednak teraz rozumiem, że to ASD” lub “na tripie inaczej spojrzałem na tą sytuację, dzięki temu XYZ”.

Pytanie brzmi, czy te nowe przekonania są prawdziwe?

Nie

Pocieszę Cię jednak.

Te stare również takie nie były 🙂

W podejściu w jakim pracuję na co dzień (CBT-ACT) moim celem nie jest ocenianie przekonań w kategorii “prawdziwe” “fałszywe” ponieważ po pierwsze, w większości nie da się tego obiektywnie ocenić, a po drugie dla dobrostanu psychicznego danej osoby jest to bez znaczenia.

To co mnie interesuje to to, czy nowe przekonanie jest dla Ciebie UŻYTECZNE (czyli czy wiara w nie zbliża Cię do życia jakie chcesz prowadzić czy też do bycia osobą, którą chciałbyś być) czy też nie.

Jak to sprawdzić?

Przede wszystkim obserwując jak się “czujemy” na poziomie głębszym z nowym przekonaniem. Czy dzięki niemu subiektywnie czujemy, że jakość naszego życia wzrosła?

Jeśli nowe przekonanie jest nieużyteczne, to świadomie można pracować nad jego zmianą.

“Elastyczność” jaką może dać doświadczenie z psychodelikiem, zazwyczaj to ułatwia.

Jeśli więc czujesz, że w wyniku jakiegoś doświadczenia (nie tylko psychodelicznego) Twój sposób postrzegania siebie/świata/przeszłości/czegokolwiek zmienił się, to zamiast zastanawiać się nad tym czy to prawda zastanów się czy ta nowa perspektywa ułatwia Ci życie w zgodzie ze sobą czy też nie.

Uważaj w tym stanie na różnych “guru”, którzy będą próbowali sprzedać Ci jedyną słuszną interpretacje tego co przeżyłeś. Twój organizm będzie dawał Ci jasne sygnały, czy nowe podejście Ci służy czy też nie!

Jeśli czujesz, że mogłeś się pogubić w procesie rozważ spotkanie ze specjalistą. Im wcześniej tym łatwiej “skorygować” nowe przekonanie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x