psychodelik zawiesić

Dlaczego niektórym “trip” może się nie skończyć? cz.1

Zastrzeżenie! Psychodeliki są w dużej mierze nielegalnymi substancjami i nie zachęcamy ani nie tolerujemy ich używania tam, gdzie jest to niezgodne z prawem. Akceptujemy jednak przypadki nielegalnego używania narkotyków i uważamy, że oferowanie odpowiedzialnych informacji na temat redukcji szkód jest niezbędne do zapewnienia ludziom bezpieczeństwa. Z tego powodu niniejszy dokument ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób decydujących się na stosowanie tych substancji.

Jedną z najczęstszych obaw o jakiej słyszę od swoich klientów jest obawa, że “psychodelik im się zawiesi” tzn. że wpadną w długotrwałą psychozę, trip nigdy się nie skończy, albo że ponownie zacznie działać w nieoczekiwanym momencie.

Na ile te obawy są uzasadnione?

Z fizjologicznego punktu widzenia jest to niemożliwe, a przynajmniej nie udało się jak do tej pory udowodnić że psychodelik może zostać w jakiś sposób w organizmie po czym “uaktywnić” się po dłuższym czasie od momentu kiedy został wydalony

Jednak jeśli chodzi o psychologiczne efekty to tutaj sprawa robi się bardziej skomplikowana.

Na pewno po źle przeprowadzonym doświadczeniu osoba która była “zdrowa” przed tripem, po nim może doświadczać przez długi czas objawów zaburzenia lękowego (ciągły niepokój, ataki paniki itp.)

Osobiście pracowałem z kilkudziesięcioma takimi osobami także ryzyko jest stosunkowo wysokie. Pomoc takim osobom polega na jednoczesnej integracji doświadczenia i klasycznej terapii pomagającej przepracować zaburzenie lękowe.

W tym przypadku jednak to nie psychodelik “magicznie” poprzestawiał coś w mózgu. Po prostu ktoś, będąc w nieodpowiednim miejscu i okolicznościach doświadczyć mógł na poziomie psychologicznym traumatycznego przeżycia, które w zdecydowanej większości nie wywołałoby takich skutków gdyby ktoś czuł się komfortowo i był przygotowany na to co się będzie z nim działo.

W praktyce zazwyczaj “zły Set&Setting” składał się z

-obcych ludzi, lub ludzi przy których dana osoba nie czuła się komfortowo

-braku świadomości co się bierze oraz mieszania z innymi substancjami

-brak gotowości na pojawienie się trudnych emocji

-czynników zewnętrznych wywołujących presję

Ciężko przypomnieć mi sobie przypadek osoby “nie z grupy ryzyka” która będąc przygotowana doświadczałaby długoterminowo podobnych efektów, co pozwala wysnuć (wstępną) hipotezę, że to nie psychodelik “się zawiesza”, co ktoś podczas tego doświadczenia nabawia się zaburzenia psychicznego w dokładnie tak sam sposób jak ktoś w wyniku innego trudnego doświadczenia nabawia się na przykład PTSD

Są jednak przypadki kiedy nawet idealne S&S może kogoś nie uchronić ale o tym napiszę w kolejnej części

Część drugą tego wpisu znajdziesz tutaj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x