psychodeliki ssri

Czym się różni mikrodawkowanie psychodelików od leków przeciwdepresyjnych

Wyobraź sobie osobę (Anie), która codziennie chodzi na spacer do swojego ulubionego parku. Dla uproszczenia uznajmy, że chodzi tam swoją ulubioną wydeptaną ścieżką.

Po jakimś czasie, przy tej trasie buduje się wyjątkowo wredny sąsiad. Ma on w zwyczaju polewać wodą wszystkie osoby, które przechodzą obok jego działki.

Jak zachowa się Ania?

Po kilku takich sytuacjach, jeśli Ania ma depresje prawdopodobnie zrezygnuje z odwiedzania swojego parku, przez co jej stan zacznie się pogarszać.

Jeśli Ania bierze leki SSRI prawdopodobnie zaciśnie zęby i będzie chodziła tą samą ścieżką korzystając z większej wewnętrznej odporności na to co wywołuje w niej polewający ją wodą sąsiad.

Jeśli Ania mikrodawkuje to prawdopodobnie po kilku razach poczuje nasiloną złość wynikająca z tej sytuacji i albo kupi parasol albo znajdzie inną drogą albo spróbuje porozmawiać z sąsiadem.

Jest to metafora, którą słyszałem podczas webinaru dr. Erici Zelfand która omawiała badanie gdzie próbowano wykorzystać plusy i minusy zarówno SSRI jak i mikrodawkowania.

Pokazuje ona w uproszczeniu mechanizm działania obu tych “substancji”

Plusem działania leków SSRI jest często “stępienie” emocjonalne, które może być zbawienne dla ludzi którzy cierpią i w danym momencie i nie mają przestrzeni/zasobów na głębszą pracę lub u ludzi u których inne metody ostatecznie nie zadziałały. Minusem jest oczywiście to, że ciężko pracować z czymś do czego mamy utrudniony dostęp

Plusem mikrodawkowania jest to, że z jednej strony mogą nasilać dane emocje, a z drugiej ułatwiają proces czytania tych emocji oraz znajdowania przyczyny problemów oraz jego rozwiązanie/przepracowanie/zaakceptowanie. Minusem oczywiście jest to, że nasilanie emocji u ludzi którzy nie są na to gotowi może tylko pogorszyć ich stan.

Także nie uważam aby któraś z tych substancji była gorsza albo lepsza. Uważam, że obie z nich będą miały zastosowanie jednak każdy z nas powinien po pierwsze mieć świadomość tego na co się decyduje, a po drugie wybór najlepszej dla niego ścieżki leczenia

Daj znać jeśli testowałeś obie formy i jakbyś je do siebie porównał

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x