adrian kaczkowski trener stresu

“Nie taki straszny stres jak go malują”- rozmowa z Trenerem Stresu Adrianem Kaczkowskim

Pandemia zbiera śmiertelne żniwo, firmy bankrutują, ludzie strajkują, PKB spada, bezrobocie i inflacja rośnie.

Wchodząc na jakikolwiek portal informacyjny jesteśmy zalewani falą negatywnych informacji. Nawet w kolejce do kasy czy w tramwaju można odnieść wrażenie, że świat który znamy wali się na naszych oczach.

Mnie to również nie ominęło.

Nie wiem jak Ty ale ja ostatnimi czasy zauważam u siebie większą nerwowość i rozdrażnienie. Ciągłe zastanawianie się jakie nowe obostrzenia zostaną wprowadzone i jak wpłyną na moje życie połączone z coraz większą izolacją powodują narastający gdzieś z tyłu stres. Nawet nie chcę myśleć co czują ludzie, którzy prowadzą biznesy dotknięte wyjątkowo mocno przez pandemię.

pandemia sttres
Ten rok dotknął każdego z nas

W nie lepszej sytuacji są Ci, którzy zmuszeni zostali z dnia na dzień do szukania nowego zajęcia.

Stres każdemu z nas w taki czy inny sposób towarzyszy na co dzień, jednak w tym roku u wielu z nas osiągnął on natężenie na które nikt nie mógł być gotowy. Mimo wszystko staram się być człowiekiem, który każdą sytuację potrafi przekuć na coś pozytywnego.

Czytając sporo na temat stresu natknąłem się na blog stresujsie.pl prowadzony przez Adriana Kaczkowskiego. 

adrian kaczkowski terapia stres
Adrian jako psycholog pracuje już od wielu lat
źródło IG

Adrian związany jest z psychologią od wielu lat, a na co dzień z sukcesami pracuje jako Trener Stresu między innymi z zawodnikami MMA. Stwierdziłem, że obecna sytuacja to świetna okazja do przeprowadzenia z nim rozmowy o tym jak nauczyć się funkcjonować z wszechogarniającym stresem, jakie są największe mity na jego temat oraz jaka jest najskuteczniejsza technika do “walki” z nim.

Zainteresowany? To zaczynajmy

[Mateusz] Hej Adrian, bardzo się Cieszę, że zgodziłeś się odpowiedzieć na kilka pytań. Może zacznijmy od początku. Wiem, że wiele lat temu miałeś bardzo duże problemy z chronicznym stresem. Mógłbyś nam przybliżyć tą historię?

[Adrian] Cześć Mateusz,  dziękuję Ci bardzo za zaproszenie. Mam nadzieję, że Twoi czytelnicy wyniosą z tego krótkiego wywiadu wiele wartości.

Co do Twojego pytania, to było dosyć dawno. Mieszkałem wtedy jeszcze w Holandii i nie myślałem o tym, aby zostać psychologiem. Moje ówczesne życie było oparte raczej o używki i dosyć luźny tryb życia. Natomiast wynikało to właśnie z tego faktu, że stresowałem się byle czym i korzystając ze strategii unikowych uciekałem w używki.

stres przytloczenie
Nadmiar stresu może skierować nas w kierunku strategii unikowych
designed by @creativeart

Każde wyzwanie jakie stanęło na mojej drodze było nie do przeskoczenia. Widziałem przed swoimi oczami ścianę, która była nie do zburzenia w żaden sposób. Z tego powodu najłatwiej było uciec, uciec tam gdzie nikt mnie nie znajdzie, nawet ja sam.

[Mateusz] Co było punktem przełomowym, który pozwolił Ci zmienić podejście do stresu?

Chyba punktem przełomowym było to, że chciałem robić rzeczy na które miałem ochotę a nie takie na które pozwalała mi moja tolerancja (a raczej jej brak) względem stresu i innym trudnych emocji.

[Mateusz] Jaką masz definicję stresu?

Jest oczywiście wiele definicji stresu, ja najbardziej lubię określać stres jako transakcję pomiędzy osobą a sytuacją istotną z punktu widzenia tej osoby. W skrócie, stres moim zdaniem to to, co czujesz kiedy robisz rzeczy dla Ciebie ważne albo kiedy naruszane są Twoje granice.

[Mateusz] Jaki jest według Ciebie największy mit na temat stresu?

trener stresu
Stres sam w sobie nie jest niczym złym
źródło IG

Wszystkie są największe, bo są nieprawdziwe jak na mity przystało. Natomiast chyba najbardziej szkodliwym jest ogólne przekonanie o tym, że stres jest szkodliwy. Owszem jest, jeśli jest traumatyczny i działa bardzo długo.

[Mateusz] Skąd bierze się tyle mitów na temat stresu?

Moim zdaniem problemem jest stereotypowość. Dziadek Stresu, czyli Hans Selye, jeden z najbardziej znanych badaczy stresu mówił o nim jak o czymś naprawdę złym. Dopiero w 70 latach XX wieku zaczął zmieniać zdanie pokazując także dobre oblicze stresu. Niestety było już za późno bo w opinii publicznej to przekonanie było bardzo mocno ugruntowane.

[Mateusz] Jaki jest pozytywny i negatywny wpływ stresu na organizm i od czego to zależy?

Ciężko będzie odpowiedzieć na to pytanie w tak krótkim tekście, natomiast bardzo dużo zależy od indywidualnej interpretacji danego człowieka i ta indywidualna interpretacja była zauważona na wczesnych etapach badań nad stresem zaczynając od wspomnianego wcześniej Hansa Selyego a kończąc na Lazarusie, czy Crum.

stres przeciazenie
Od Twojego podejścia zależy wpływ stresu na Twój organizm

Prościej ujmując, często jeśli podchodzisz do stresu jako czegoś co negatywnie wpłynie na Twój organizm, to dokładnie on takie złe skutki może dla Ciebie przynieść.

Chociaż jest to sporym uproszczeniem, to warto zapamiętać, że przekonania na temat stresu pełnią olbrzymią rolę.

Jak wielką?

Odsyłam do Tedex “Crum o mindsecie“. Jest to super istotne nie tylko w kwestii stresu. Przekonania, którymi kierujemy się w życiu są ogólnie mega istotne i warto zwracać na nie  szczególną uwagę.

[Mateusz] Gdybyś miał tylko jedną technikę na produktywne wykorzystanie stresu to którą byś wybrał?

Zdecydowanie praktykowanie obecności.

Technik do wykorzystania jest sporo i nie wszystkie opierają się na medytacji i zamykaniu oczu. Najłatwiej możesz to zrobić po prostu zatrzymując się w wykonywanej czynności.

Cokolwiek robisz, zatrzymujesz się. Po czym szukasz 5-ciu rzeczy, które są dookoła Ciebie. Następnie w myślach opisujesz ich kształt, kolor i strukturę. Następnie przechodzisz do 5 rzeczy, z którymi ma kontakt Twoje ciało. Może to być podłoga, spodnie, zegarek, koszulka, łańcuszek itd.

fake news stres
Kiedy czujesz się już wszystkim przytłoczony spróbuj praktyki uważności
designed by @freepik

Zauważasz jakie to uczucie mieć kontakt z tymi rzeczami.

Kolejnym krokiem jest przekierowanie uwagi na to co słyszysz i co czujesz.

Ostatnim elementem jest próba poczucia i zauważenia wszystkich tych rzeczy i wrażeń z ciała jednocześnie. Całe ćwiczenie powinno trwać od 3 do 5 minut i fajnie je wykonywać zawsze kiedy czujesz się przytłoczony.

Koniecznie spróbuj!

[Mateusz] Wiem, że prowadzisz między innymi sesje coachingowe, jacy ludzie najczęściej korzystają z Twojej pomocy?

Mam to szczęście, że prócz bycia coachem, jestem psychologiem, więc znaczna większość osób, które się do mnie zgłasza nie do końca wiedzą, czy potrzebują coachingu, czy terapii psychologicznej.

Odpowiadając na Twoje pytanie, te osoby, które szukają pomocy to osoby wrażliwe, ale i odważne. Wszak trzeba sporej odwagi, żeby szukać pomocy. Tacy są moi klienci, odważni i wrażliwi. Chociaż oczywiście to uproszczona charakterystyka.

[Mateusz] Gdzie można Cię znaleźć?

W Krakowie 🙂 a z takich miejsc onlineowych, to prowadzę bloga www.stresujsie.pl, możesz mnie także złapać na instagramie szukając po imieniu i nazwisku oraz na facebooku. Zapraszam do kontaktu :)!

[Mateusz] I na koniec. Jaka książka dotycząca stresu miała na Ciebie największy wpływ i poleciłbyś ją moim czytelnikom?

Bardzo polecam książkę w nurcie mojego ukochanego ACT:

“W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” Hayes, Smith.

w pułapce myśli
Książka do kupienia tutaj

[Mateusz] Dzięki wielkie za rozmowę. Mam nadzieję, że każdy wyciągnie z niej coś interesującego i ostatecznie kiedy już wrócimy do normalności stwierdzimy, że warto było to przeżyć chociażby po to aby nauczyć się obcowania ze stresem.

5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x